Promosyon Sektörünün Mevcut Durumu Ve Geleceği

Yazar Erhan Gazi 06/01/2016 1 Yorum PowerBank,USB,Dijital Promosyon,

Geçtiğimiz on yıl içerisinde mevcut promosyon firmaları yeni model çıkarma konusunda çaresiz kaldı. Sektöre yön veren bir iki firma var tabi, onları saygıyla selamlıyoruz. Konumuza dönelim. Bütün ürünler birbirine benziyordu. Biri bir kalem yapıp piyasaya sürünce diğer ithalatçı da üretici de hemen o kalemin aynısından getiriyordu ve/veya üretiyordu. Hal böyle olunca sektörde faaliyet gösteren vitrinci promosyoncular ve hatta reklam ajansları ve bağımsız pazarlamacılar, müşterilerine katalog ve numunelerini sunduktan sonra tabiri caizse kırk kapıya değnek çalıp, fiyat toplayıp, sadakati unutup, 10 kuruşa yıllardır çalıştığı firmasından vazgeçip, en ucuz fiyatı bulduğu ürünü alıp müşterisine öyle veriyor. Bunun temel sebebi az önce anlatmaya çalıştığımız iki şeydir. Birincisi, her ürün her firmada ortalama aynı fiyatlara bulunmaktadır. İkincisi, ithalatçılar ve üreticiler şehirlerde tek promosyoncu veya tek ajans desteklemiyorlar. Destekleyen firma(lar) var, onları da saygıyla selamlıyoruz ancak görünen o ki sözüm ona o firma(lar) bunu her şehirde yap(a)mıyorlar.

 

Ajansların, vitrinci promosyoncuların, promosyon ithalatçılarının ve üreticilerin bu yaklaşımları yüklü promosyon yaptıran saygın firmaları da bir kez daha düşündürmüştür. Sonuç olarak da, promosyonun pazarlama şekli değişmiştir. Bir ajans bir müşterisine adetli bir promosyon ürünü için fiyat verdiğinde o müşteri bu defa yönünü büyük vitrinci promosyonculara, hatta promosyon ithalatçılarına yöneltebiliyor. Dönüp yine de ajansına yaptırma ihtimali çok zayıf olmakla birlikte, yaptırsa bile, bir sonraki yıl promosyon sezonu geldiğinde fiyat yokladığı o büyük vitrinci veya ithalatçı, bir koli hazırlayıp içerisine ajandasından kalemine, saatinden bloknotuna birer çeşit numune hazırlayıp, hatta klişelerine kadar yapıp, gofre baskılarını uygulayıp, direk o firmaya ücretsiz kargo yapabiliyor. İçerisine katalog ve fiyat listesi de koyuyor. Müşteriyi bu şekilde etkilediği için işin tamamını olmasa da büyük kısmını aldığından, ajans veya küçük vitrinci bu defa sektöre olan güvencini, inancını kaybediyor. Sektöre önem vermiyor. Bu defa kendisi de belden aşağı oynamaya başlıyor veya sektörden çekiliyor ve başka alanlara yöneliyor.

Bu durumun en büyük ispatı promosyon fuarıdır. Kaç tane ithalatçı firmanın standı var? Kaç üreticinin standı var? Kaç salon var? Ortadoğunun ve Avrupa’nın köprüsü olan koca ülkemizde promosyon sektörü kaç salonda gerçekleştirliyor? Böyle önemli bir fuarın tanıtımı ne denli yapılıyor? Kaç kurumsal firmanın satın alma müdürü bu fuarı ziyaret ediyor? Ya da bu fuarın hedef kitlesi kim? Bu kadar büyük bir sektörün derneği ne gibi faaliyetler yürütüyor? Cevap verelim. Bir iki ithalatçı, bir iki üretici ve bir iki büyük vitrinci stand açıyor… Üstelik sadece bir salonda, o da yarısı bölünmüş ve 4-5 koridordan oluşan bir salon.

 

Amerika başta olmak üzere, Çin, Hong Kong, İspanya ve diğer Avrupa ülkeleri promosyon işinin dijitalleşmesi gerçeğine inanmış ve bu konuda faaliyetlerini arttırmıştır. Pazarlama faaliyetlerini de e-ticaret üzerinden yapıp farklı şehirlerde son kullanıcıya ulaşsalar bile o bölgedeki e-bayileri aracılığı ile ihtiyaçlara cevap vermeye başlamışlardır. Yılın belli dönemlerinde birden fazla fuar düzenleyip kurumsal firmalara ve e-bayilere ulaşmışlardır.

 

Ülkemizde de promosyon sektörünün bu yöne doğru gitmesi gerektiğine inanıyoruz ve faaliyetlerimize bu çerçevede devam ediyoruz. Ticari ahlak sınırları içerisinde B2B (business to business) stratejisiyle, win2win mantığıyla promosyon sektörünün ilerlemesi gerektiğine inanıyoruz. 

1 Yorum

Mustafa:
06/01/2016, 02:52:51 AM
Cevapla

Erhan Bey, sektörü çok güzel özetlemişsiniz

Erhan Gazi:
06/01/2016, 02:53:38 AM

Teşekkür ederim Mustafa Bey

Yorum Yap